قبور دارای گنج و دفینه در ایران

mohammadshams مقالات فلزیاب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

قبور دارای گنج و دفینه در ایران

بررسی آثار و علائم باستانی و کارشناسی دفینه       ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۳۰

آئیین تدفین در ایران باستان :

امروزه روش های تدفین زیادی در ایران شناخته شده است که با توجه به اقلیم هر منطقه متفاوت هستند. از انواع گورهای موجو در ایران میتوان به تومولوس ها ، غارها ، گوردخمه ها ، قبور سواحل ، قبور در معابد ، قبور در کنار علامات ثبتی مهم  (  علامات ثبتی : علامتهایی که بزرگ هستند و ازفواصل دور قابل رویت و تشخیص باشند مانند  یک شیر بزرگ روی تپه ) ، قبور کاروانی ، قبورگروهی قبیله ای ، قبور راهزنان ، قبور سرداری ، قبور شاهی دخمه ای ، قبور باقی مانده از جنگها ، قبور بیماران ، قبور مجرمان ، قبور با جوغانهای مربعی و مثلثی و کاسه ای و … اشاره کرد که هرکدام دارای ویژگی ها و نشانه هایی است که باعث میشود تا آنها را از بقیه تشخیص داد.

قبور دارای گنج و دفینه :

تمدن در ایران بین ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال قدمت دارد. قبور دارای هدایا و دفینه از ۳۰۰۰ سال پیش تا کنون هستند و قبور ماقبل آن دارای دفینه های طلا و آنچنان با ارزش نیستند. مطالعه فرهنگ و تاریخ یک منطقه در شناسایی قبور میتواند بسیار راهگشا باشد. ایرانیان باستان مردگان خود را در قبرستان دفن میکردند. معمولا قبور دوره سلوکیان ، اواخر اشکانیان و دوره هخامنشیان دارای بهترین هدایا هستند. در ادوار پس از حکومت ساسانی و وارد شدن دین اسلام به ایران ، دفینه گذاری قبور کم شده و به مکان های دیگری منتقل شد ولی بطور کامل و تمام ، قبور ایرانی خالی از هر وسیله ای دفن نمیشدند بلکه میترا پرستی و میترائیسم تا قرن ها وجود داشته و مردمان درگذشتگان خود را به شیوه باستانی تدفین میکردند.

قبور دارای دفینه طلایی :

کاربرد طلا در ایران به ۵۰۰ سال قبل از هخامنشیان میرسد و این را نظریه های باستان شناسی تایید میکند ، پس در قبور مربوط به ۳۰۰۰ سال پیش به قبل نباید انتظار وجود طلا را داشت. در قبور مربوط به سه هزار سال به قبل از مس ، مفرغ ، آهن و برنج استفاده شده است. این قبور از نظر باستان شناسی بسیار با ارزش بوده اما از نظر جویندگان گنج دارای اهمیت چندانی نمیباشد پس در صورت یافتن چنین گورهایی از تخریب آنها بپرهیزید و سعی کنید این میراث باستانی را برای آیندگان حفظ کنید. یکی از نشانه های خوب برای وجود هدایا به کار رفتن خط در قبور است زیرا به کار گیری طلا و استفاده شدن آن در قبور با رسمی شدن و کاربرد خط میخی تقریبا در یک برهه از تاریخ بوده اند.

قبور دارای گنج و دفینه

بهترین مکان برای پیدا کردن قبور دارای گنج و دفینه :

قبرستان ها بهترین مکان برای پیدا کردن قبور دارای هدایا هستند اما باید توجه داشت که بیشتر مردن در آن دوران از طبقه پایین بوده و اموال آنچنانی نداشته اند تا همراه آنها دفن شود پس از تخریب هر قبری که یافتید بپرهیزید و سعس کنید تا قبور سرداری و قبور سلطانی را شناسایی و سپس اقدام به حفاری کنید و در هنگام حفاری حتما از وسایل ایمنی استفاده کنید چون ممکن است که فرد در اثر بیماری هایی همچون طاعون و … فوت کرده باشد و کاوشگران با عدم رعایت نکات ایمنی به این بیماری ها دچار شوند. برخی از نکات و علائم موجب میشود که بتوان قبرهای با ارزش را از دیگر قبور تشخیص و تمایز داد. برای مثال گور های یهودی معمولا دارای یک فلش بر روی خود هستند و به علت فرهنگ تدفین اموات این قبرها دارای دفینه هستند.

قبور گبری و یهودی :

قبرهای گبری معمولا در ارتفاعات و روبه دره ساخته شده اند و در همه انها وسایل و اشیاء ی که بنا به عقیده آنها برای زندگی پس از مرگ لازم بود یافت میشود. مهمترین قبرهای گبری مربوط به موبدان و سرداران است که معمولا در عمق بیشتری نیز قرار دارند و حفاری انها کمی سخت تر است.

یکی از گورهای رایج در این زمان گورهای خمره ای است که در آن شخص به صورت به نشسته دفن میشود و این عمل در دوره های پیش از گبریان نیز رایج بوده است. همچنین در این دوره بر اساس باورها و آئین های دینی مردان را در مکان هایی با ارتفاع بیشتر و زنان را در کنار رودخانه و نهر های آب دفن میکردند. در گورهای دسته جمعی باید این نکته را مد نظر قرار داد که ممکن است آنها بر اثر بیماری های واگیر دار همچون وبا و طاعون مرده باشند و دسته جمعی به خاک سپرده شده باشند و باید نکات ایمنی در حین حفاری رعایت شود.

نشانه های قبور دارای گنج و دفینه سرداری :

قبر سرداری دوره های خاصی دارد و در هر دوره به یک شیوه خاصی دفن می شدند ولی آثار و شواهد آنها در بالای قبر یکی است. نماد قبر های سرداری سنگ کاسه و جوغان است که در مکان هایی مانند منطقه جنگی، اراضی و نوک تپه های قلعه وجود دارد که به وفور هم دیده می شود ولی یک سری از این سنگ کاسه ها متعلق به زمان اسلامی هستند که داخل قبرها چیزی به جز شمشیر یا تسبیح دیده نمی شود مگر اینکه بعد از جنگ به دلیل کمبود وقت آن را با تمام تجهیزاتش دفن کنند و حتی پیش آمده که قبر کاملا خالی بوده است.

البته این قضیه برای زمان اسلامی صدق می کند و در زمان قبل از اسلام داخل این قبر ها کلی اشیاء زینتی می توانید پیدا کنید این قبرها در اکثر مواقع در روی خود سنگی که کاسه حجاری شده وجود دارد به این شرط که در کنار کاسه یک حجاری مربع هم وجود داشته باشد در این صورت روی خود سنگ بزرگ را باید با دقت بررسی کنید.

شاید دوست داشته باشید:

روش های تدفین در ایران باستان

انواع روش های تدفین در ایران باستان روش های تدفین در ایران | اعتقاد به روح و روان و زندگی پس از مرگ به اشکال گوناگون در سراسر نقاط و مراکز جهان باستان از جمله ایران وجود داشته‌است. بر اساس و مبنای همین اعتقاد در گور مردگان اسباب و لوازم زندگی و خوراک و پوشاک […]

سرقت از منازل با طلایاب

سرقت از منازل با طلایاب دزدیدن مال کسی به صورت پنهانی و بدون رضایت را سرقت گویند. از احکام آن به تفصیل در باب حدود و به مناسبت در باب صلات و غصب سخن گفته اند. سرقت عبارت است از دزدیدن مال دیگری به صورت پنهان؛ بر خلاف اختلاس که دزدیدن مال دیگری به سرعت و آشکار است؛ چنان که گرفتن به ناحق مال کسی را […]

لایه های خاک روی گنج

لایه های خاک روی گنج خاک‌ها مخلوطی از مواد معدنی و آلی هستند که از تخریب سنگ‌ها در نتیجهٔ هوازدگی بوجود می‌آیند که البته نوع و ترکیب خاک‌ها در مناطق مختلف بر حسب شرایط ناحیه فرق می‌کند. بطور کلی خاک خوب و حد واسط از دانه‌های ریز و درشت تشکیل یافته‌است. تشکیل خاک‌ها به گذشت زمان، مقاومت سنگ اولیه یا سنگ مادر، آب و هوا، فعالیت موجودات […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شش =

همین حالا تماس بگیرید